Теореми Банаха

10.01.2016 13:45

Теорема Банаха про замкнений графік

Нехай X, Y — банахові простори над одним і тим же полем, L — підпростір простору X. Для того, щоб лінійний операторA:L\to Yбув неперервним, необхідно і достатньо, щоб його графік\Gamma _{A} був замкнений в декартовому добуткуX\times Y(якщо його розглядати як нормований простір).
Теорема про замкнений графік зокрема говорить, що графік неперервної функції, означеної на замкненій множині, є множиною замкненою.

Теорема Банаха про нерухому точку

Ця теорема була сформульована і доведена у 1922 році Стефаном Банахом. Вона є однією з найбільш класичних і фундаментальних теорем функціонального аналізу, а тому її результати використовуються при доведенні багатьох інших тверджень цієї дисципліни.
Всяке стискуюче відображення повного метричного простору в себе має єдину нерухому точку (яку можна знайти методом послідовних наближень, починаючи з будь-якої точки цього простору).
Нехай (X,d) — метричний простір, A:X\to X — відображення метричного простору X в себе, тоді існує єдиний елемент

x метричного простору X, що при відображенні A переходить в себе, тобто A(x)=x. Для того, щоб знайти цей елемент, можна побудувати таку послідовність. Потрібно взяти довільний елемент x_0\in X, потім покласти x_1=A(x_0)після цього взяти x_2=A(x_1)далі x_3=A(x_2) і так далі. Отрималась послідовність(x_n) яка прямує до шуканого елемента x (при n\to \infty).

Теорема Банаха про обернений оператор

Нехай A:X\to Y - неперервний лінійний оператор, що відображає бієктивно банахів простір X на банахів простір Y, тоді відображення A^{-1}:Y\to X є також неперервним лінійним оператором.